Kırıkkale Ahlak Kültür ve Çevre Derneği

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması Bilgilendirme Toplantısı

Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nın bilgilendirme toplantısında kaymakam ve kurum müdürleriyle bir araya geldi.

Kırıkkale Ufka Yolculuk İl Temsilciliği tarafından kentteki bir restoranda düzenlenen toplantıda konuşan Vali Haktankaçmaz, “Ufka Yolculuk yarışmasıyla ilgili olarak Kaymakamlarımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, müftülüklerimiz, üzerlerine düşeni yaparlar. Önceki yıllarda da çok yakın bir çalışmamız olmuş. İnşallah bu amaç doğrultusunda güzel bir yarışma olur ve daha böyle gelişerek devam eder. Güzel bir akşam oldu. Arkadaşlarımızla dostlarımızla bir araya geldik. Allah kuvvetinizi artırsın. Muvaffakiyetler nasip etsin. Çok teşekkür ederim.” dedi.

Ufka Yolculuk İl Temsilcisi Mustafa Arı ise, Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek, 6 yıl önce başlayan Ufka Yolculuk Yarışmalarının dünya genelinde olduğu gibi yurt genelinde de her geçen gün daha da geniş kitlelere ulaştığını belirtti.

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasının Allah’ın rızasına ulaşmaya vesile olan bir çalışma olduğunu belirten Arı, şunları söyledi:

“Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması, Türkiye’de 100’ü aşkın sivil toplum kuruluşunun çalışmasıyla birlikte dünyada 98 ülkede, ülkemizde ise 81 il ve 837 ilçede düzenlenerek yarışmaya 1 milyon 300 bin kişi katıldı. Bu yarışma, okumanın azaldığı günümüzde, insanımızı okumaya sevk eden, bunu yaparken de toplumun o anki ihtiyacına cevap veren ve insanımızı sahih kaynaklarla buluşturan Türkiye’nin en büyük sivil yarışmadır. Bu yarışma aynı zamanda 235 cezaevinde de yapıldı. Cezaevlerindeki mahkumlara ulaşıp onları da sağlam ve sahih kaynaklarla buluşturup, okumalarını, okuduklarını hayatlarına tatbik etmelerini ve dışarı çıktıklarında manen ıslah olmalarına katkı sağlayan bir yarışma olması açısından da büyük önem taşıdı.”

Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarından gerekli resmi izinlerin alındığını hatırlatan Arı, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Bu yarışmayı, kitap okumayı özendirmek, bireylerin dinini sağlam ve sahih kaynaklardan öğrenmelerine katkı sağlamak, gençlerimize din ve vatan sevgisini aşılamak ve Peygamberimizin sünnetine saldıranlara karşı bir cevap olsun diye yapıyoruz. “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” sloganıyla çıktığımız bu yolda 7’den 70 herkese ulaşmayı hedefliyoruz.”

Arı, 11 farklı kategoride düzenlenen yarışmanın kayıtlarının 13 Kasım tarihinde başladığını, sınavın ise tüm yurt genelinde eş zamanlı olarak 8 Nisan 2018 saat 10:00’da gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşmaların sonunda Vali Haktankaçmaz, bir ilkokul öğrencisine “Peygamberimizden Dini Hikayeler” adlı Ufka Yolculuk yarışma kitabını hediye etti.

Toplantıya, ilçe kaymakamlarının yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Ahlak Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Atila Dulkadir, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Yılmaz Cebeci, Kartal Emlak ve İnşaat Genel Müdürü İlhan Kartal, sponsor firma temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.