Kulübümüzden aşüre etkinliği


Açıklama: Kulübümüzden aşüre etkinliği
Kategori: İZCİLİK ÇALIŞMALARI
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2015
Geçerli Tarih: 01 Aralık 2021, 16:09
Site: AHLAK KÜLTÜR ve ÇEVRE DERNEĞİ - KIRIKKALE
URL: http://www.kirikkaleakced.com/haber_detay.asp?haberID=102


 Kırıkkale'de aşure etkinliği düzenlendi.

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu Kırıkkale İl Temsilciliği, Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) ile Kale Gençlik Spor ve İzcilik Kulübünün ortaklaşa düzenlediği aşure etkinliğinde halka ve esnafa aşure ikram edildi.

Kırıkkale merkez Hüseyin Kahya Parkında açılan stantta platform üyeleri ve kulüp izcileri tarafından vatandaşlara ve çarşı esnafı ziyaret edilerek küçük yaştaki izciler tarafından aşure dağıtıldı.

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu Kırıkkale İl Temsilcisi Bahadır Zerenay, dağıtım sonrası yaptığı açıklamada, özel paketlerde hazırlanan aşureden vatandaşlara verilerek güzel bir etkinlikte bulunduklarını söyledi.

Platform olarak helal gıda çalışmaları kapsamında ülke genelinde birçok etkinlikler düzenlediklerini kaydeden Zerenay, şunları söyledi:

"Ülkemizde birçok kişi ve sivil toplum kuruluşları tarafından önemli bir geçmişi olan aşure etkinliği, aynı zamanda kültürümüzde de olan doğal yiyeceklerden yapılan bir karışımdır. Günümüzde ismini dahi bilemediğimiz çeşitli suni katkı maddelerinden yapılan birçok yiyecek ve içecekler sürekli olarak çeşitli yönleri ele alınarak tartışılmaktadır. Ancak aşure bizim gelenek ve kültürümüzde olan ve içinde buğday, nohut, fasulye ve kuruyemiş gibi temel gıda maddelerinin yanı sıra birçok meyve ve kuruyemişin yer aldığı hoş ve damak tadı güzel bir yiyecektir. Bu etkinliğimizde her yaş grubundan birçok vatandaşımız standımıza gelerek hijyenik olarak özel paketlerde hazırladığımız aşuremizden tatmış oldu."

Aşure etkinliğine, Zinde Sosyal Gelişim Derneği Kırıkkale İl Temsilcisi Mustafa Arı, Kale Gençlik Spor ve İzcilik Kulüp Başkanı Mustafa Susam, Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.