Kırıkkale Ahlak Kültür ve Çevre Derneği

Aile ve sosyal medyada mahremiyet

Derneğimiz tarafından “Aile ve Sosyal Medya’da Mahremiyet” konulu seminer düzenlendi.

Kırıkkale Şehit Musa Saydam Turizm Uygulama Oteli’nin Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde konuşan İlahiyatçı, Eğitimci Süleyman Çakmak, toplumların inşası için ailenin büyük önem taşıdığını, aile temelinin de sağlam olması için mahremiyet kurallarının harfiyen yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Müslüman’ım diyen bir bireyin hayatını da buna göre tanzim etmesi gerektiğini hatırlatan Çakmak, “Avrupa’da, İngiltere’de Fransa’da mahremiyet farklı uygulanabilir. Bizler İngiliz değiliz, Fransız da değiliz. Bizler, Hindistanlı Hint değiliz. Biz, Budist de değiliz. Biz Anadolu’da yaşayan Müslüman insanlarız. Bu nedenle ölçümüzün İslam’a göre olması gerekir. Bir kimse Müslüman’ım diyorsa onun kurallarına uyması gerekir.” dedi.

Ailenin ve ailede olması gereken mahremiyet kurallarının önemine değinen Çakmak, şunları söyledi:

“Ailedeki mahremiyet kurallarından biri de evlilik müessesesinin sağlam temeller üzerine kurulması gerekir. Evliliğin temeli sağlam olmalıdır. Evliliğe haramla başlanmaz. Evlilikte eşlerin seçiminin İslam’a göre olması gerekir. Ailede çocukların özel durumlarıyla ilgili anne ve baba tarafından çocuklarına sağlıklı bilgiler aktarmalıdır.”

Toplumda kişilerin hayatlarına dair özel bilgilerinin, ayıplarının araştırılmasının ve ifşa edilmesinin haram olduğunu hatırlatan Çakmak, seminerde ayrıca, evlilik öncesi, düğünler, aile içi ilişkiler, doğum öncesi, çocukluk ve gençlik dönemi mahremiyeti, komşularla, akrabalarla ve toplumla olan mahremiyet konuları, sosyal medya arka planı, iletişim ve iletişimde mahremiyet konuları gibi daha birçok konularda çeşitli bilgiler aktardı.

Yönetim Kurulu başkanımız Atila Dulkadir, bu tür aile eğitim programlarının zaman zaman devam edeceğini belirtti.